
Wenezuela
Kraj Ameryki Południowej.
Państwo położone w północnej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Stolica Wenezueli to Caracas, liczba ludności 32 milionów. Graniczy od zachodu z Kolumbią od południa z Brazylią, a od wschodu z Gujaną. Najwyższym szczytem kraju Bolivar, sięgającym na wysokość 5002 m n.p.m. Wenezuela, kraj egzotyczny, leży w strefie klimatów równikowych z wyraźnie zaznaczającą się porą deszczową, która trwa tu od maja do października. Na Wyżynie Gujańskiej klimat wilgotny równikowy, na pozostałym obszarze przeważnie podrównikowy suchy. Srednie miesięczne temperatury powietrza 24–28 °C.
W 1908 z pomocą Amerykanów dyktatorską władzę w kraju objął generał Juan Vicente Gómez. Stworzył on jeden z najbardziej represyjnych systemów dyktatorskich w Ameryce Południowej. W 1927 Wenezuela stała się największym producentem ropy w regionie Ameryki Łacińskiej, a w latach 1930. ropa stałą się dominującą częścią gospodarki państwa. Po śmierci Gómez-a w 1935 roku władze sprawował Eleazar López Contreras, umożliwił On stopniową demokratyzację kraju. Państwu groziła wojna domowa między skrajnymi siłami politycznymi a nielegalną Komunistyczną Partią Wenezueli. Czasy dobrobytu ma to państwo już daleko za sobą. W ubiegłym roku w maju były przeprowadzone wybory w których Wygrał Nicolaw Maduro. Partie opozycyjne nie miały nic do powiedzenia, "komisja wyborcza odmówiła koalicji partii opozycyjnych". Co więcej, kryzys prezydencki - represyjne i nieudolne rządy Chaveza i Maduro 2019 roku doprowadziły do emigracji 2.500.000 ludności tego państwa.
Tysiące ludzi wyszły na ulice, żądając godnego życia. W styczniu podczas protestów
zginęło co najmniej 41 osób, wszystkie w wyniku ran postrzałowych. Policja
aresztowała ponad 900 osób, w tym 137 dzieci i młodzieży.
Władze
państwowe przeprowadziły co najmniej 6 pozasądowych egzekucji osób biorących
udział w demonstracjach.
Inflacja w Wenezueli:
- koniec kwietnia 2018 roku dolor kosztował‚ 648.000 boliwarów.
- koniec maja 2018 roku jeden dolar kosztował‚ już ponad 1.000.000 boliwarów.
Pozostałych 90% obywateli tego kraju, którzy żyją (jak to można nazwać życiem) za minimalne wynagrodzenie 2.500.000 boliwarów, nie wystarcza nawet na podstawowe potrzeby. Bród, głód, choroby to tutaj życie codzienne. Hiperinflacja to jest to z czym boryka się obecnie to państwo.
W kwietniu 2002 kręgom wojska przeciwnym rządowi udało się na dwa dni odsunąć Cháveza od władzy w wyniku zamachu stanu. Niekonstytucyjnym prezydentem został wówczas Pedro Carmona Estanga. Po protestach ludności Chavez powrócił na urząd szefa państwa. 15 sierpnia 2004 odbyło się referendum, zakończone wygraną zwolenników prezydenta – 59% poparcia przy 70% frekwencji. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa ! W 2005 Chávez zaczął głosić postulat „socjalizmu XXI wieku”. Koncepcja różniła się od wcześniejszych form boliwarianizmu, które były socjaldemokratyczne i łączyły elementy kapitalizmu i socjalizmu
W 2006 Wenezuela starała się o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
zyskując poparcie Rosji oraz licząc na poparcie państw Unii Afrykańskiej.
Ostatecznie miejsce drogą kompromisu zdobyła Panama. Powołano
PetroCaribe , czyli blok państw prowadzących między sobą
wymianę naftową.
Od 1998 do 2008 cena ropy wzrosła o 660%.
Ale czy dalej jest tak kolorowo???
Sam zobacz!
Kilka miesięcy później ... !
Wenezuela - Kraj dobrobytu czy kraj upadły?
Marzec 2019, minął prawie rok, co się zmieniło w tym kraju? - Czy uporano się z inflacją boliwara po denominacji, która miała miejsce w czerwcu 2018 roku. Czy kraj pogrążony jest dalej w chaosie czy już z tego wyszedł. Co się dzieje na ulicach Caracas. Co byś powiedział jak by nie było prądu cały tydzień? - Czy zwykły obywatel Wenezueli to akceptuje? Czy dalej popiera Nicolawa Maduro!?!.
Zdjęcie Caracas, stolicy Wenezueli zapożyczone z wikiSłownik